Szlakiem Kolorowego Karpia – Milicz
Przejdźcie z nami ścieżką po Miliczu, który szczególnie zasłynął z produkcji szklanych ozdób oraz skąd pochodzi sławny karp milicki!
Muzeum Bombki






Pierwszą atrakcją, którą odwiedzimy wysiadając z stacji PKP Milicz będzie Muzeum Bombki. W środku znajdziemy ogromną kolekcję ponad kilku tysięcy różnorodnych szklanych ozdób produkowanych w fabryce znajdującej się dawniej na miejscu muzeum. Są to egzemplarze własnoręcznie malowane i wydmuchiwane. W środku dowiemy się też więcej o dawnej fabryce i technice wyrabiania bombek. Oprócz tego można skorzystać z gier interaktywnych. Druga część wystawy poświęcona jest natomiast Bolesławowi Zajiczkowi, czyli sportowcu pochodzącemu z Milicza, który pomimo braku rąk nie stracił pasji do sportu. W środku obiektu znajduje się też kawiarnia, z której śmiało można korzystać!
Strona domowa muzeum: https://muzeumbombki.com.pl/
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli



Następnym przystankiem będzie dawny ewangelicki Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli. Jest to jeden z sześciu Kościołów Łaski zbudowanych na terenie Śląska. Jego budowę ukończono w 1709 roku. Wieża pierwotnie miała 59 m wysokości, lecz w obawie przed runięciem została skrócona do 49 m. Oprócz specyficznej zabudowy w stylu “muru pruskiego” kościół ma do zaoferowania też piękne barokowe wnętrza.
Zamek w Miliczu

Następnie przejdziemy w stronę ruin Zamku. Został on wzniesiony w XIV wieku i na tamten okres był trzecią co do wielkości posiadłością na Śląsku. W 1797 roku został on zniszczony przez pożar, dlatego do naszych czasów zachowały się fragmenty wieży z XIV wieku i części mieszkalne dobudowane w późniejszych latach.
Pałac Maltzanów


Zaraz obok znajdziemy pałac klasycystyczny powstały z inicjatywy rodziny Maltzanów. Powstał w latach 1790-1798, a wokół niego znajduje się pierwszy park angielski na Śląsku. Możemy zobaczyć tam oryginalne rzeźby oraz secesyjną fontannę. Aktualnie w kompleksie znajduje się Technikum Leśne.
Kolorowy Szlak Karpia



Co ciekawe, koło pałacu spotkamy rzeźbę specyficznie pomalowanego karpia. Jest to część Kolorowego Szlaku Karpia, który rozciąga się po całej Dolinie Baryczy, a podobne figury spotkamy przy bardziej rozpoznawalnych obiektach regionu. Aktualnie na szlaku znajduje się 29 takich rzeźb.
Rynek

Kierując się w stronę ostatniej propozycji atrakcji w Miliczu, możemy wstąpić też na rynek. Zobaczymy tam dobrze zachowany średniowieczny układ z zabytkowymi XIX-wiecznymi kamienicami. Na jego środku oczywiście możemy obejrzeć budynek ratusza, który został tam postawiony w 1945 roku.
Parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła

Ostatnim naszym punktem w samym Miliczu będzie parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła. Wzmianki o pierwszym kościele pochodzą już z 1223 roku. Był jeszcze parę razy przebudowywany, lecz aktualna budowla została wzniesiona w 1821 roku. Ten klasycystyczny kościół posiada w środku ciekawe organy i wnętrze w nietypowych miętowych kolorach.
Ruda Sułowska - Stawy Milickie i Dom Rybaka






Z Milicza warto jeszcze wybrać się do pobliskiej miejscowości, czyli Rudy Sułowskiej. Jest ona nazywana “stolicą” Stawów Milickich. Znajdziemy tam ośrodek edukacyjno-rekreacyjny, do którego należą m. in. łowiska znanego karpia milickiego, mini ZOO i malownicze trasy spacerowe. Oprócz tego warto odwiedzić też Muzeum Tradycji Rybactwa, w którym dowiemy się więcej o tradycyjnych sposobach połowu czy zobaczymy dawne skanseny.
W ten sposób kończy się nasza propozycja podróży po części Doliny Baryczy. Zachęcamy do odwiedzania przedstawionych przez nas atrakcji i mamy nadzieję, że to ciekawe połączenie rybactwa, ale i ozdób szklanych zachęci was do odwiedzenia Milicza!
Bo jak zwiedzać, to na bogato!