Poznaj świat ceramiki – i nie tylko!
Zabierzemy was w podróż po Bolesławcu, czyli mieście znanym najbardziej ze swoich pięknych wyrobów ceramicznych i pokażemy wam jego najpiękniejsze zakamarki.
Zakochane latarnie oraz Centrum Wiedzy



Pierwszą atrakcją po wyruszeniu z dworca PKP będzie urokliwa ławeczka, na której siedzą zakochane latarnie. Jest to ciekawa instalacja artystyczna, przy której można przysiąść czy zrobić zdjęcie. Zaraz obok znajduję się Miejska Biblioteka Publiczna, w której mieści się Centrum Wiedzy. Jest to ośrodek, w którym można skorzystać ze stoisk naukowych i przy nich poeksperymentować. Jest to szczególnie interesujące miejsce dla najmłodszych.
Park nad stawem







Przechodząc dalej trafimy do rozpoznawalnego parku. Znajdziemy w nim staw miejski, w którym spotkamy rezydujące tam kaczki, łabędzie czy kosy. Dostępna jest też opcja dokarmiania ptaków, tylko wyznaczoną do tego karmą! Oprócz tego są tam fontanny oraz ławki. Sam park położony jest wzdłuż murów obronnych, gdzie podziwiać można starą zabudowę z XIV i XV wieku (mury oraz baszty). Znajdziemy tam też pomnik poświęcony Michaiłowi Kutuzowi.
Rynek




Przejście od parku do rynku odbywa się przez Bramę Piastowską. Tam zobaczymy zawieszone na ścianach repliki pieczęci książąt śląskich. Z racji na historyczne położenie Bolesławca na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, rynek jest dość przestronny. Oprócz tego znajdziemy tam wiele małych “ciekawostek” jak ławki czy donice posklejane z kawałków znanej nam ceramiki bolesławieckiej.
Ratusz

Na samym środku rynku oczywiście znajduje się budynek ratusza. Budowla, którą możemy teraz oglądać została wzniesiona w XVI wieku. Warto przypatrzeć się detalom. Znajdziemy tam m. in. trzy renesansowe portale przeniesione z pobliskich kamienic w 1893 roku czy płaskorzeźby, a szczególnie tą przedstawiającą moment rozbrojenia francuskiego marszałka Guillaume’a Brune’a przez Rozalię Joannę von Bonin.
Bazylika mniejsza Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

Zaraz obok rynku na lekkim wzniesieniu nasz wzrok przykuje bazylika mniejsza. Wejście do niej odbywa się przez Bramę Prachowskiego. Dawny budynek kościoła został wzniesiony w XIII wieku, lecz teraźniejszy pochodzi z XVIII wieku. Na jego ścianie południowej znajduje się zegar słoneczny, a przed wejściem figury świętych z całego świata. Środek jest pięknie ozdobiony i udostępniony do zwiedzania indywidualnie (na własną rękę) lub w grupach z przewodnikiem.
Zwiedzanie:
Teatr stary/Termy/Sąd Rejonowy





Kolejne budynki zobaczymy po drodze do głównego celu podróży, czyli muzeum ceramiki. Zaczynając od teatru starego, jest to budynek powstały w wyniku przebudowy dawnego arsenału w 1857 roku. Występował tam teatr objazdowy, ale aktualnie wykorzystywany jest przez MDK czy inne grupy teatralne. Kolejne zobaczymy Termy Bolesławiec utworzone na miejscu ekskluzywnej łaźni z 1895 roku. W środku znajdziemy centrum SPA, które na pewno warto odwiedzić (też z najmłodszymi!). Dalej zauważymy też budynek Sądu Rejonowego gdzie kiedyś mieściło się gimnazjum. Ma bardzo ciekawą zabudowę pod kątem architektonicznym.
Wstęp do Term Bolesławieckich: https://mosir.boleslawiec.pl/?page_id=10558
Muzeum Ceramiki















I w ten sposób dochodzimy do muzeum ceramiki! Jest to dość nowo powstały budynek gdzie znajdują się ogromne zasoby ceramiki bolesławieckiej, poprzez którą opowiedziana jest historia całego miasta. Zostaniemy przeprowadzeni przez czasy prehistorii aż do współczesności. Zobaczymy jak po kolei rozwijał się przemysł ceramiki czy nawet dzieje samego miasta. Wszystkie wystawy są pięknie zagospodarowane, a wszystko otoczone jest oprawą multimedialną, gdzie będziemy mogli skorzystać z gier związanych z wystawami czy poczytać/posłuchać o historii w ciekawy sposób. Kolekcja muzeum robi duże wrażenie i bardzo zachęcamy do jego odwiedzenia! Obok budynku znajdziemy też park, w którym można przysiąść, a nawet ujrzeć wiadukt kolejowy, który będzie ostatnim celem naszej podróży.
Zwiedzanie:
https://muzeum.boleslawiec.pl/
Wiadukt kolejowy


Wracając do dworca PKP ujrzymy jeszcze imponujący wiadukt kolejowy z 1846 roku. Wysoki na 26 metrów góruje nad innymi zabytkami. Zauważymy też ogromne filary wspierające całą konstrukcję. Wiadukt rozpięty jest nad rzeką Bóbr przepływającą przez Bolesławiec. Po jego obejrzeniu, zawracamy do stacji kolejowej i tym samym kończymy jednodniową wycieczkę po Bolesławcu.
Oto nasza propozycja na spędzenie czasu w Bolesławcu! Oczywiście w mieście znajdziemy jeszcze wiele innych atrakcji, które też polecamy odwiedzić. Atrakcji jest sporo i na pewno nie będzie momentu na nudę!
Dojazd
Pociąg
Podróż z Wrocławia Głównego trwa około 1,5 godziny, a pociągi kursują co 1-2 godziny, więc warto sprawdzić rozkład i nie spóźnić się na swój kurs. Trasa jest wygodna, a przez okno można podziwiać dolnośląskie krajobrazy. Po przyjeździe na stację w Bolesławcu czeka krótki, 11-minutowy spacer do centrum miasta. 😁
Samochód
Dojazd autem jest równie wygodny – Bolesławiec leży przy autostradzie A4, co zapewnia szybki dojazd z Wrocławia w ok. 1.5 godziny. W mieście dostępne są liczne parkingi, a najlepiej zwiedzać je pieszo. Warto odwiedzić starówkę, Muzeum Ceramiki oraz sklepy z lokalną ceramiką, które słyną na całą Polskę. A jeśli planujecie przerwę, polecamy kawę i ciasto w jednej z urokliwych kawiarni! 😉😉😉
Bo jak zwiedzać, to na bogato!