Ślęża od nieznanej strony
Głodni kolejnej przygody? Ruszajcie z nami w kolejną wycieczkę po Dolnym Śląsku! Tym razem poznacie nietuzinkową trasę na jedną z najbardziej znanych gór dolnośląskich - Ślężę.
Przełęcz pod Wieżycą
Trasę rozpoczynamy ze stacji PKP Sobótka. Kierujemy się w stronę naszego pierwszego przystanku, czyli przełęczy pod Wieżycą (jedno ze wzniesień masywu). Miejsce to stanowi wspaniałą przestrzeń do miłego spędzenia czasu ze znajomymi oraz rodziną. Znajduję się tam park linowy, który na pewno będzie uciechą dla najmłodszych czy miejsce do odpoczynku, zjedzenia czy wypicia (miejsce ma tam też browar rzemieślniczy). Oprócz tego przełęcz stanowi punkt wyjściowy dla wielu innych szlaków + miejsce edukacyjne o Ślęży jako obiekcie kultu.
Dojście do ścieżki pod skałami


Z przełęczy pod Wieżycą będziemy kierować się do niebieskiego szlaku drogą Piotra Włosta. Spacerując natkniemy się na wiaty pod którymi można odpocząć czy różne pomniki. Oczywiście będą też piękne widoki! Później odbijamy w stronę niebieskiego szlaku Strzeblów - Jordanów Śląski i trochę wspinamy się pod górę.
Ścieżka pod skałami



Tym sposobem dochodzimy do miejsca, w którym odbijamy w prawo na ścieżkę pod skałami. Jest to najbardziej urokliwa trasa prowadząca na szczyt góry. Po drodze spotkamy piękne formacje skalne oraz wspaniałe punkty widokowe. Samo wchodzenie na pewno nie będzie nudne, czasem trzeba będzie nagimnastykować się między drzewami czy skałami.
Olbrzymki

Formacją skalną, której należy poświęcić uwagę, a na którą też będziemy się wdrapywać, to skały Olbrzymki. Ścieżkę na nie należy pokonać wchodząc po skałkach i skalnych schodach. Jest to jednak piękne miejsce na mały piknik! Na samym szczycie skałek są przestrzenie, w których można przysiąść z wspaniałym widokiem na sam szczyt Ślęży.
Ślęża - szczyt
Po zejściu z Olbrzymek docieramy na szczyt góry, na którą cały ten czas się wdrapywaliśmy. Tam czeka nas sporo atrakcji.
Kościół NMP

Naszą uwagę na pewno przyciągnie znajdujący się tam kościół. Zwiedzanie odbywa się w weekendy w godzinach od 11-17 za symboliczną opłatą. Zobaczymy tam stare fundamenty kościoła, samo wnętrze oraz można wejść na wieżę kościoła, z której widać cały masyw.
Dom Turysty
W schronisku znajduję się bufet, w którym można zjeść ciepły posiłek po długiej wędrówce. Oprócz tego w środku jest dostępna opcja kupna pamiątek czy poczytanie o historii góry. Niestety od dłuższego czasu schronisko nie ma dostępu do bieżącej wody, więc nie ma też możliwości przenocowania.
https://www.slezadomturysty.pl
Niedźwiedź

Na całym szczycie Ślęży znajdziemy kultowe rzeźby, lecz ta na samej górze jest najbardziej rozpoznawalna. Jest to figura niedźwiedzia. Samo jej powstanie datowane jest na 400-200 roku p.n.e. Ma związek z kulturą celtycką panującą dawniej na obszarach góry.
Wieża widokowa



Ta metalowa wieża pozwala nam zobaczyć najwięcej Przedgórza Sudeckiego. Wejście na nią jest darmowe i odbywa się po metalowej drabinie z wąskimi przejściami między kolejnymi piętrami. Czasem (podczas wietrznego dnia) metalowa konstrukcja razem z kamiennymi elementami bardzo ciekawie “grają” 😊
Zejście do stacji PKP
Po zwiedzeniu szczytu będziemy kierować się do zejścia. Będziemy schodzić drogą Św. Jakuba, a tym samym po drodze spotkamy wiele źródełek i miejsc wypoczynkowych. Na koniec odbijemy w stronę czarnego szlaku do przełęczy pod Wieżycą, gdzie już byliśmy. Stamtąd schodzimy tą samą trasą do stacji PKP co na początku wycieczki i tym samym kończymy naszą podróż.
Jest to dość niestandardowe wejście na Ślężę, lecz na pewno nie mniej ciekawe co inne szlaki. Niektóre przejścia mogą być bardziej wymagające ze względu na liczne skałki i nierówne ścieżki, dlatego trzeba zabrać dobre buty!!! Miłego zwiedzania 😊
Bo jak zwiedzać, to na bogato!