Świdnica - miasto parków i murali
Wybierzcie się z nami na wycieczkę po Świdnicy! To tutaj znajdziemy jeden z największych skarbów Dolnego Śląska (wpisany na listę UNESCO!) oraz poznamy bogatą historię miasta. Oprócz tego trochę “utopimy” się w zieleni…
Park Generała Władysława Sikorskiego




Naszą wycieczkę zaraz po przejściu z dworca PKP Świdnica Miasto rozpoczniemy od Parku Generała Władysława Sikorskiego. Znajdziemy w nim piękne okazy roślin takie jak zasadzone tulipany czy czerwone klony oraz ciekawe zabytki. Jednak najciekawszym z nich jest replika samolotu Fokker Dr.I należącego do sławnego pilota Czerwonego Barona. Na miejscu możemy poczytać o jego historii i wpływie na popkulturę. Co ciekawe, w parku mieścił się kiedyś jedyny świdnicki amfiteatr oraz twierdza (jedna z większych na Dolnym Śląsku).
Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy






Przechodząc dalej napotkamy wejście do symbolu Świdnicy, czyli Kościoła Pokoju. Jest to unikat na skalę światową oraz największa drewniana świątynia w Europie. Wybudowany w 1657 roku techniką bez używania gwoździ, został wpisany na listę UNESCO. Jego środek jest udekorowany w stylu barokowym, a na wielu ścianach znajdziemy malowidła pochodzące z XVII wieku. Oprócz samego kościoła, na tym terenie zobaczymy też zabytkowy cmentarz czy starą zabudowę (dzwonnice i domy). Cały kompleks zachwyca szczególnie swoją trwałością i przepychem w zdobieniach.
Wejście jest płatne https://kosciolpokoju.pl/zwiedzanie/
Rynek



Później będziemy kierować się w stronę samego centrum Świdnicy, czyli rynku, lecz po drodze zobaczymy jeszcze rzeźbę Gromady Dzików wraz z kapsułą czasu umieszczoną tam przez mieszkańców. Po dotarciu na plac możemy przyjrzeć się wielu ciekawym i kolorowym kamienicom. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na detale! Oprócz tego na samym rynku znajdziemy różne fontanny i rzeźby m. in. Fontanna Neptuna, Kolumna św. Trójcy czy ławeczka, na której siedzi astronomka - Maria Curitz.
Muzeum Dawnego Kupiectwa

Na rynku warto zajrzeć do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Mieszczą się tam wystawy dotyczące wielu różnych obszarów. Możemy dowiedzieć się o historii Świdnicy, kupiectwa na terenie Śląska czy nawet o dawnych przyrządach pomiarowych. Konkretniej, są to najczęściej zbiory z XIX lub XX wieku. Na lepszy odbiór wpływają też rekonstrukcje całych pokojów czy kontuarów, gdzie odbywał się handel. Zbiory muzeum są ogromne, dlatego warto poświęcić im trochę czasu.
Wejście jest płatne https://muzeum-kupiectwa.pl/sprzedaz-biletow/
Ratusz



Na rynku znajdziemy też ratusz. Pierwotna budowla powstała w 1336 roku, lecz aktualny wygląd zawdzięcza przebudowom z 1720 roku. Długo nie posiadał on wieży. Tą, którą możemy obecnie zwiedzać została odbudowana w 2012 roku. Teraz, znajduje się tam punkt widokowy, na który można wjechać windą. Z wieży mamy wspaniały widok na miasto oraz niedalekie góry. Przy dobrej widoczności, można nawet zauważyć wrocławskiego Sky Tower’a!
Wejście jest płatne http://wieza.swidnica.pl/pl/
Katedra św. Stanisława i św. Wacława i Ogród Różany




Z rynku skierujemy się w stronę katedry św. Stanisława i św. Wacława. Jest to kościół odznaczający się najwyższą wieżą kościelną na Śląsku, która mierzy 101,5 metra. Jego początki sięgają XIV wieku. Ta gotycka świątynia może pochwalić się też najwyżej zawieszonym dzwonem w Polsce. Sam środek jest bogato udekorowany w stylu gotycko-barokowym. Zaraz za budynkiem katedry znajdziemy Ogród Różany. W sezonie jest on przepięknie ukwiecony, lecz i tak warto tam przysiąść przy imponującej fontannie oraz wśród przyjemnej zieleni.
Murale





Zdecydowanie największą ciekawostką Świdnicy jest ilość kolorowych murali, które znajdziemy w całym mieście. Przedstawiają one znane osobistości czy inne ciekawe postacie. Ujrzeć możemy Irenę Sendlerową, Stanisława Lema czy Andrzeja Wajdę, lecz to tylko część tych cudownych murali.
I na tym kończymy naszą propozycję wycieczki po Świdnicy. Jest to miasto łączące zieleń z imponującymi zabytkami, a nawet sztuką, która pojawia się na każdym kroku. Zdecydowanie te zabytki zapadają w pamięć, dlatego warto wybrać się do tak interesującego miasta.
Bo jak zwiedzać, to na bogato!