Zielone miasto Wałbrzych
Tym razem zabieramy was do drugiego największego miasta na Dolnym Śląsku – Wałbrzycha. Czeka nas prawdziwa wycieczka po historii. Wałbrzych przetrwał obie wojny światowe niemal nietknięty, dzięki czemu możemy dzisiaj podziwiać jego pełen urok architektoniczny, jak i jego liczne zielone tereny.
Stara Kopalnia




Naszą wycieczkę rozpoczynamy na stacji PKP Wałbrzych Centrum, skąd idziemy 20 minutowym spacerem do Starej Kopalni. Ten imponujący kompleks znajduje się na terenie niegdyś (1770–1996) działającej Kopalni Węgla Kamiennego „Julka”.
Zwiedzający mogą zobaczyć zabytkowe maszyny górnicze, dawną dyspozytornię, ekspozycję poświęconą tradycjom górniczym oraz podziemną trasę turystyczną, gdzie prezentowane są narzędzia używane pod ziemią. Warto odwiedzić także maszynownię szybu „Julia” z unikatowymi elektrycznymi maszynami wyciągowymi z 1911 roku.
Na terenie Starej Kopalni działa:
- Muzeum Przemysłu i Techniki – prezentuje historię górnictwa, zabytkowe maszyny, pamiątki kopalniane oraz zbiory geologiczne i archeologiczne.
- SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – interaktywne centrum nauki z 18 stanowiskami do eksperymentowania i logicznego myślenia, inspirowane Centrum Nauki Kopernik.
- Centrum Ceramiki Unikatowej – warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych, w tym możliwość organizacji kreatywnych urodzin.
- Galeria Sztuki Współczesnej – miejsce wystaw, spotkań i warsztatów artystycznych, prezentujące prace twórców z Polski i zagranicy.
- Pokoje gościnne i Kawiarnia Sztygarówka – noclegi w odrestaurowanych budynkach kopalnianych oraz klimatyczna kawiarnia w dawnej Sztygarówce.
To wyjątkowe miejsce łączy historię, naukę i sztukę, oferując atrakcje dla każdego!
Godziny otwarcia Zwiedzanie odbywa się codziennie z przewodnikiem od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00 o każdej pełnej godzinie (ostatnie wejście o godzinie 16:00).
Bilety https://starakopalnia.pl/bilety/
Harcówka i wieża widokowa



Wychodząc ze Starej Kopalni udajemy się w stronę centrum, mianowicie na Górę Parkową. Idziemy szlakiem wiodącym przez Park im. Jana III Sobieskiego. Trasa jest prosta, bez większych wzniesień. Idealna dla rodzin z dziećmi.
W parku stoją korty tenisowe na wynajem godzinowy, idealne dla fanów tego sportu. Na górze czeka na nas harcówka, czyli świeżo wyremontowane schronisko położone w samym centrum miasta, a tuż obok wieża widokowa, na której ujrzymy przepiękny widok na panoramę Wałbrzycha i pobliskie wzgórza.
Uwaga: wejście na wieże widokową jest biletowane. Wejściówki można zakupić w automacie na miejscu, ale podczas naszej wyprawy nie były one sprawne. Można je także nabyć w harcówce, jednakże należy zwrócić uwagę na jej godziny otwarcia
Rynek i plac magistracki


Wchodzimy do serca Wałbrzycha - Rynku, otoczone zabytkowymi kamienicami z XIX wieku. Znajdziemy tu liczne kawiarnie i restauracje, idealne na chwilę odpoczynku. Na Placu Magistrackim znajduje się neogotycki Ratusz, w którym mieści się siedziba władz miasta.
Kolegiata Pw. NMP Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów



Tuż obok rynku warto odwiedzić monumentalną Kolegiatę, którą trudno pominąć – jest to największa świątynia we Wałbrzychu, również zbudowaną w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. Jej wnętrze zachwyca pięknymi witrażami oraz bogato zdobionym ołtarzem.
Muzeum Porcelany






Historycznie Wałbrzych słynie z produkcji porcelany, dlatego kolejnym punktem na naszej trasie jest Muzeum Porcelany, mieszczące się w pięknej, XIX-wiecznej willi. W muzeum zobaczymy unikalne kolekcje porcelany z różnych epok, a także poznamy historię wałbrzyskich manufaktur.
Bilety: https://bilety.muzeum.walbrzych.pl/
Pałac Czettritzów

W centrum miasta znajduje się także Pałac Czettritzów, dawna siedziba arystokratycznej rodziny Czettritzów. Budynek zachował swój klasycystyczny charakter i obecnie mieści się w nim Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.
Zamek Książ i Palmiarnia


Nie można odwiedzić Wałbrzycha, nie wybierając się do Zamku Książ – trzeciego co do wielkości zamku w Polsce. Znajduje się on na malowniczym wzgórzu otoczonym lasami i oferuje zwiedzanie bogato zdobionych wnętrz, podziemnych tuneli, tarasów widokowych oraz kwiecistych ogrodów.
Niedaleko zamku warto odwiedzić Palmiarnię w Wałbrzychu, założoną w 1911 roku przez księcia Jana Henryka XV Hochberga. Znajdują się tu egzotyczne rośliny z całego świata, w tym ponad stuletnie palmy i unikalne kaktusy.
Informacje dojazdu komunikacją miejską
Bilety: https://www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl/
Dojazd
Pociąg Do Wałbrzycha kursują pociągi na trasie Wrocław - Jelenia Góra / Szklarska Poręba oraz Wrocław - Wałbrzych - Kudowa-Zdrój. Podróż z Wrocławia trwa około 1,5 godziny, a pociągi kursują w interwałach 30 minut - 1 godzina. To wygodna i malownicza opcja, pozwalająca podziwiać widoki Sudetów jeszcze przed dotarciem na miejsce. Rekomendujemy tę formę transportu, szczególnie jeśli planujecie zwiedzanie pieszo. 🚆🏔️
Samochód Dojazd autem do Wałbrzycha jest szybki i wygodny – trasą DK35 lub A4 i DK5 podróż zajmuje około godziny. W mieście znajduje się wiele parkingów. Auto ułatwia dojazd do Gór Wałbrzyskich oraz Zamku książ, miejsca te są oddalone od centrum.
Głodni na więcej?
Polecamy zajrzeć tuż obok do Szczawna Zdroju, idyllicznego uzdrowiska z pięknym Parkiem Zdrojowym, pijalnią wód mineralnych i zabytkowymi sanatoriami.